fbpx

צרכים נפשיים – בסוד הזוגיות 2

במידת הצרכים בין הגבר והאישה הם מאוד דומים חוץ מכמה הבדלים קטנים ונמנה את שני ההבדלים העיקריים:

הצורך של הגבר הוא

1) תגידי לי שאת מאושרת וטוב לך.

2) תודי לי – תגידי לי תודה על כל תזוזה ונשימה שאני נושם.

לעומת זאת נשים אין דרכן להודות! זה נכון שנשים רבות אומרות תודה לבעליהן אבל  לעומת  צורך הגבר זה הרבה יותר מעבר לכך.

הצורך של האישה כמו שאמרנו זה שותפות והכוונה היא כי האישה רוצה לשמוע שאתה אוהב אותה יותר מאמא שלך! והצורך של לשוחח אצל האישה מגיע 80% מהמקום של לשתף.

בורא עולם עשה שאישה איננה מסוגלת להבין שיש משהו שבעלה מחובר אליו חוץ ממנה כי  זה פוגע לה בצורך של השותפות והחיבור.

אשה זקוקה להסכמה עם דעותיה והשקפותיה ובעיקר הסכמה עם קשייה וכשהאישה מספרת על קושי מסוים לגבר הוא מייד מחפש פתרון והיא מפרשת את הפתרון בכך שאתה לא מבין כמה קשה לה.

מה שעליך הגבר לעשות זה להראות לה שאתה מבין עד כמה קשה לה.

תוצאה של חוסר הבנה נוספת שזה גורם לנו לעיתים. היא: אם האישה מספרת מה עבר עליה בבית הגברים מפרשים את זה כאשמה של האישה כלפיהם וזה לא נכון בכלל! היא בסה"כ רוצה לשתף אותך במה שהיא מרגישה או עובר עליה בחיי היום יום.

תחומי התעניינות

הגבר הממוצע נוטה לפעולות של שליטה, כוח, השגיות ותנועה בעולם החיצוני והגדול, תוך כדי שימוש באמצעים טכניים. בהתאם לכך הוא יתעניין בתחרויות כוחניוֹת ובמפגני כוח פיזי, במחשבים, מכוניות, צילום, כלי עבודה וכלי נשק.

ואילו האשה הממוצעת נמשכת יותר לתחומים הקשורים למבנה האישיות, יחסי אנוש, רגשות, הורוּת, ומראה חיצוני. ובהתאם היא תעדיף לקבל מידע ולייעץ בבעיות אישיות ותייחס חשיבות לביגוד, אבזור ואסטטיקה.

תחביבים

מוחות גבריים נוטים לפתח תחביבים כתחזוקת מכוניות או אופנועים, הפלגה, צפרות, חיבור מערכות סאונד, עשה זאת בעצמך וצילום. ואילו מוחות נשיים יעדיפו קפה של בוקר או ארוחת ערב משולבים בשיח על בעיות ביחסי אנוש ומשפחה, טיפול בבעלי חיים, ועבודה התנדבותית בהאזנה לבעיות נפשיות של נזקקים.

רגישות לעלבון ופגיעה

כותבת ד”ר בריזניידן: “מתחת לעדשת המיקרוסקופ או בסריקת אם-אר-איי מתברר שההבדלים בין מוח הגבר למוח האשה מורכבים ונרחבים… פירוש הדבר הוא, שנשים, בממוצע, מיטיבות לבטא רגשות ולזכור את הפרטים של אירועים רגשיים”. והיא מוסיפה כי “מדענים הצליחו לתעד מגוון מדהים של הבדלים – מבניים, כימיים, גנטיים, הורמונאליים ותפקודיים – בין מוח האשה למוח הגבר. מתברר שגברים ונשים שונים אלה מאלה ברגישויות המוח למצבי עקה (לחץ – (stress – או עימות. הם משתמשים באזורים ובמסלולים שונים במוח לצורך פתרון בעיות, עיבוד שפה, לחוות רגש עז ולשמור אותו בזיכרון. נשים עשויות לזכור את הפרטים הקטנים ביותר של הפגישה הראשונה עם בני זוגן או של המריבה הקשה ביותר איתם, בעוד שהבעלים כמעט אינם זוכרים שהדברים הללו התרחשו. מקורם של הבדלים אלה במבנה המוח ובכימיה שלו”.

ואכן, ברשימת הוראותיו לבעל ולאשה, הורה הרמב”ם לבעל דווקא: “ויהיה דיבורו עמה בנחת”. אמנם גם עליה מוטלת חובה זו, אך הרמב”ם לא הכניס הוראה זו לרשימת ההוראות לאשה, כיון שהוא פירט לכל צד את התחומים בהם עליו להיזהר במיוחד, משום רגישותו המיוחדת של זולתו אליהם. האשה רגישה ופגיעה יותר מהאיש, ולכן היא גם זוכרת לאורך שנים את מילות העלבון ששמעה מבעלה ואת התנהגותו הפוגענית, הרבה יותר מכפי שהוא זוכר את אשר נפגע ממנה בעבר הרחוק. ולפיכך עליו להיזהר יותר.

מאותה סיבה, נשים רגישות ופגיעות יותר, ונוטות לדיכאונות יותר מגברים. התברר כי מוח האשה מייצר הרבה פחות חומר נוגד דיכאון, סרוטונין, ממוח הגבר.( משום כך, מציין פרופ’ מרק גלזרמן, מנהל בית החולים לנשים בילינסון-השרון ויו”ר החברה הישראלית לרפואה מגדרית, בראיון למגזין הבריאות “בריא יותר" )אוקטובר 2010) תרופות נוגדות דיכאון המיועדות לנשים צריכות להתבסס על מנגנון שונה מאלה המיועדות לגברים).

כן. אני רוצה לאתחל את חיי!

הרשמו לטיפ היומי בוואטסאפ

תכנים ותרגילים מעשיים לשיפור המוטיבציה, זוגיות, יצירת כסף, חינוך, אהבה, מתאים לאוכלוסיית ה-5% שרוצים להתפתח.
הצטרפו לרבים שכבר שינו את חייהם.

מלאו פרטים לטיפ היומי

Call Now Button
שלום
איך אפשר לעזור לך?